16 липня 2022

Психологічні особливості кіберспорту

 У сучасному світі для будь-якого спортсмена підтримка психічного здоров’я часом важливіша за його фізичну форму. В електронному спорті така потреба навіть більш вагома, тому кіберспортсмени мають користуватися допомогою справжніх професіональних психологів.

Основною метою кіберспортивного психолога має бути мета стати надійним помічником тренера, здійснювати загальну підтримку команди і кожного окремого її учасника під час індивідуальних бесід, допомагати професійним гравцям дбати про психологічну рівновагу, осягнути важливість доброго психологічного самопочуття у цій сфері і надання необхідної допомоги, яка сприятиме подальшому зростанню та саморозвитку спортсмена, розкриттю його змагального потенціалу і впевненому руху команди до перемоги та стабілізації досягнень. Практика показує, що кіберспортсмени, яким надають якісну психологічну підтримку,  демонструють хороші результати та стабільно розвиваються.

Хороший психолог має усвідомлювати той факт, що кіберспортсмени як ніхто потребують його постійної уваги та допомоги. Тому одним з ключовим факторів, який має впливати на підбір кандидатури психолога для команди це власний ігровий досвід та усвідомлення особливостей кіберспортивного життя. Мова йде не просто дипломованих психологів, а грамотних спеціалістів своєї справи, які здатні налагодити живий контакт з кіберспортсменом і завоювати його беззаперечну довіру та авторитет. Наявність формального диплому психолога у даному випадку не має жодного значення, якщо сам психолог не має відповідного хисту від Бога. Дуже корисними може бути власний досвід психолога у якості кіберспортсмена.  В кіберспорті потрібно побувати у якості безпосереднього учасника, щоб на собі відчути усі його тонкощі особливості та специфіку.  Кіберспортсменів потрібно сприймати перш за все як колег і розуміти всі специфічні вимоги до кіберспортсменів щоб у подальшому підібрати найефективнішу тактику підтримки колег, які можуть опинитися на роздоріжжі в професійному й особистому житті, та зробити все для того, щоб вони повністю реалізували свій талант і досягли найвищого рівня кіберспортивної майстерності.

Кіберспорт – дуже специфічний вид спорту, який має багато особливостей, які притаманні лише цьому виду спорту і можуть бути непомітними для сторонніх спостерігачів. Іноді навіть самі кіберспортсмени не мають жодної уяви про них до тих пір, доки самі не почнуть приймати безпосередню участь у напруженому потоці ігрових турнірів. До чого слід бути готовим майбутнім кіберспортсменам?  Можливі часті поїздки та відповідні витрати, насичений графік ігрових партій і турнірів, можливі проблеми, пов’язані зі зміною часових поясів, а також фактор підвищеної уваги з боку шанувальників та користувачів соціальних мереж. Бути кіберспортсменом лише на перший погляд легко та просто. Насправді займатися кіберспортом набагато складніше, ніж займатися традиційними видами спорту, попри те, що кіберспорт не потребує таких фізичних зусиль, як звичні спортивні дисципліни. Але тут виникають іншого роду складнощі. Для кіберспортсмена фізичне здоров’я та психологічна рівновага мають ключове значення, яке неможливо переоцінити. Відразу хочу застерегти, адже маю власний практичний досвід, розвиваючи кіберспортивні навички, граючи протягом усього тижня по 8-10 годин на день, не можна назвати здоровим або надійним шляхом до успіху. Кіберспортсмен повинен підтримувати рівновагу між заняттями спортом та особистим життям. Гравець має розумно планувати свій час і робити своєчасні перерви для спілкування з природою, проведення часу в колі рідний та друзів. Кіберспортсмен не повинен втрачати зв’язок з реальністю і вести збалансований повноцінний природній спосіб життя. Безперервне сидіння за комп’ютером протягом днів та тижнів не гарантує людині поліпшення ігрової майстерності. Розвиваючи ігрові навички потрібно розвивати  і інші риси, які нададуть можливість кіберспортсмену підтримувати гарну фізичну форму, думати про власне здоров’я, думати та діяти більш раціонально. Адже ні для кого не секрет, що слабке фізичне здоров’я та надмірна емоційність може зашкодити грі.  Невдачі під час гри, та допущені гравцем помилки можуть викликати у самого кіберспортсмена емоційний ефект у вигляді роздратування, який у свою чергу приведе до того, що спортсмен втратить здатність контролювати перебіг подій через неуважність. Задача кожного кіберспортсмена приймати рішення та діяти максимально швидко, при цьому бути максимально зосередженим і спокійним. Адже під впливом стресу або нервового стану погіршується зорово-моторна координація і ваша реація суттєво сповільниться. Рівень самооцінки спортсмена теж має суттєвий вплив на якість гри. Гравець з заниженою самооцінкою буде нервуватися набагато більше ніж впевнений у собі спортсмен. Але і занадто самовпевнений спортсмен може потрапити в халепу, якщо під час переможного перебігу гри він входить в азарт і втрачає пильність, вважаючи що перемога у нього вже в кишені. Самовпевненість – непомітний, але дуже підступний ворог.

Незважаючи на специфічні труднощі гравці з власної волі й без жодних вагань обирають шлях кіберспортсмена, адже він може відкрити перед ними великі перспективи. Особливо це стосується молодих гравців, які вбачають у кіберспорті можливість уперше голосно заявити про себе на весь світ. Провідний спортивний психолог з Фінляндії Міа Стеллберг (Mia Stellberg) говорить: «У 19 років людина готова продати душу, що б стати професіоналом і заробляти на життя тим, що їй до вподоби. Вона настільки захоплюється цією ідею, що забуває навіть про себе»

Саме в цей момент кіберспортсмени потребують якісної допомоги психолога, який у свою чергу завдяки глибокому розумінню особливостей кіберспорту та специфічних вимог до кіберспортсменів може підібрати та відпрацювати ефективну тактику підтримки колег, які мають гармонізувати своє кіберспортивне та особисте життя і при цьому досягти найвищого рівня ігрової майстрерності.

0 Коментарів Підписатися на цей блог